czwartek, 18 maja 2023

ZBLIŻAJĄ SIĘ URODZINY ŚW. KAMILA




25 maja będziemy obchodzić 473 urodziny
 patrona chorych i służby zdrowia


    Św. Kamil urodził się 25 maja 1550 roku w Bucchianico, jako potomek szlacheckiej rodziny de Lellis.


    Jego ojciec był  żołnierzem a matka, która urodziła go w podeszłym wieku, zmarła, gdy był jeszcze dzieckiem. 

Bucchianico dom rodzinny- via Cappelina



    Kiedy dorósł postanowił pójść w ślady ojca i zaciągnął się jako najemnik. Wśród żołnierzy zostaje doprowadzony do ruiny z powodu hazardu. po okresie tułaczki zmuszony był szukać pracy jako robotnik przy budowie klasztoru kapucyńskiego w Manfredonii. Tam w 1575 roku nawrócił się i postanowił podjąć życie zakonne, ale po kilku miesiącach otworzyła się na nowo rana na nodze, która zmusiła go opuszczenia klasztoru i wyjazdu do Rzymu do szpitala św. Jakuba. Kontakt z ludźmi cierpiącymi jest dla niego drugim nawróceniem i po wyzdrowieniu postanawia poświęcić się chorym. Zakłada zakon kleryków regularnych posługującym chorym, zwany później kamilianie, zakonników wyróżniających się habitem z czerwonym krzyżem na piersi, którzy do dziś pełnią swoją posługę w placówkach służby zdrowia i ogólnie wśród ubogich, chorych i cierpiących.
Św. Kamil można powiedzieć, że stworzył postać pielęgniarza, do tej pory obok lekarzy byli tylko nieprzygotowani asystenci. Opracował różne udogodienia usprawniające pomoc przy chorych np; krzesło-wc, prototyp szczoteczki do zębów. Wprowadził nowe techniki pielęgnacyjne np; zmiana pościeli z chorym w łóżku jak również przekazywanie informacji jednej zmiany drugiej, współczesny dziś raport. Największa jego rewolucja to, rewolucja duchowa, która postawiła w centrum godność człowieka chorego.



Bucchianico - sanktuarium św. Kamila


    Ciało św. Kamila spoczywa w Rzymie w kościele pw. św. Marii Magdaleny  ale część jego serca i lewej stopy jest przechowywana w Bucchianico.




Obraz MB Uzdrowienie Chorych 

Studnia z krużganków przy kościele, zbudowana przez świętego

    Punktem kulminacyjnym zespołu sakralnego w rodzinnym miasteczku jest krypta, zbudowana w latach 50 XX wieku, w której jest przechowywana figura przedstawiająca świętego leżącego w urnie.



Filary kościoła wymusiły, że figura jest mała. Dwu metrowy Kamil nie zmieściłby się. 

Ołtarz za urną z figurą przedstawiającą św. Kamila

    W podziemiach kościoła znajduje się stała ekspozycja zatytułowana "wspaniała miłość", która przedstawia postać św. Kamila poprzez dokumenty i przedmioty.




Jest też grób sługi bożego Mikołaja D'Onofrio,
 kleryka kamiliańskiego.





ZAPRASZAMY DO BUCCHIANICO



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz